הרצאות

מרצה על מוזיקה ותרבות

מילדי הפרחים אל האינטרנט

כיצד השפיעה תנועת הנגד התרבותית של ילדי הפרחים על התפתחות המחשב האישי ורשת האינטרנט של ימינו? ומה הקשר בין LSD לקוד פתוח? בהרצאה נחזור אל סיפורו של סטיוארט ברנד ודמויות נוספות שחיברו בין הקהילה ההיפית לקהילה המדעית בשנות השישים ואל הקהילות הווירטואליות הראשונות שהיוו מקום מפגש להאקרים, אמנים, עיתונאים ואנשי רוח.

הסאונד של וודסטוק

הפסטיבל המפורסם ביותר בהיסטוריה בכלל לא התקיים בעיירה וודסטוק שעל שמה הוא נקרא, אלא כמה עשרות קילומטרים ממנה במרחק של שעה וחצי נסיעה. כמה שנים לפני הקיץ של 1969 משכה אליה העיירה הקטנה וודסטוק אמנים שהגיעו כדי לקבל השראה, לחפש את עצמם ובעיקר ליצור - חלקם ביקרו לתקופה קצרה ואחרים השתקעו בה. בוב דילן והבנד חזרו שם לשורשים של המוזיקה האמריקאית, ואן מוריסון התחיל מחדש את הקרירה שלו וג'ימי הנדריקס חיפש כיוונים מוזיקליים חדשים. בהרצאה נחזור אל הקסם של העיירה וודסטוק והמוזיקה שנוצרה בהשראתה.

כשהגוספל פגש את הבלוז: סיפורם של ה- Staple Singers

סיפורה של המשפחה המוזיקלית שהוציאה את הגוספל מהכנסייה וחיברה אותו אל הבלוז והפולק בשנות השישים. בזמן שארצות הברית בערה והתנועה לזכויות האזרח נאבקה נגד חוקי ההפרדה והגזענות כלפי הקהילה האפרו-אמריקאית, הסטיפלס סינגרס ספקו את הפסקול למצעדי המחאה וזרעו תקווה. בהרצאה נתמקד בדמותה של אחות הצעירה במשפחה, הזמרת מייביס סטייפלס שממשיכה ליצור גם בימים אלו ולשתף פעולה עם מוזיקאים צעירים ומוכשרים.

 האזינו לספיישל סטייפל סינגרס ב- 88FM

שירי המחאה הגדולים של שנות השישים

מהמאבק של התנועה לזכויות האזרח במדינות הדרום ועד לתנועת המחאה נגד מלחמת וויטנאם - הסיפורים מאחורי שירי המחאה הגדולים שהפכו לפסקול של שנות השישים

הפסטיבל שמיסד את הרוק

פסטיבל מונטריי קיבע בתודעה את "קיץ האהבה" של שנת 67 וביקש להעניק תוקף למזיקת הרוק כאמנות. במשך שלושה ימים הופיעו על במה אחת למעלה מ-30 אמנים. עבור חלקם זו הייתה נקודת המפנה בקרירה. ג’ניס ג’ופלין וג’ימי הנדריקס נתנו שם את הופעות הפריצה שלהם, המי נחשפו לראשונה לקהל אמריקאי גדול, אוטיס רדינג הופיע לראשונה בפני קהל אמריקאי לבן וראווי שאנקר ניגן לראשונה על אדמת ארצות הברית. פסטיבל מונטריי מיסד את הרוק ופתח את הדלת לוודסטוק שהגיע שנתיים אחריו.

Grateful_Dead_(1970)

המסע הארוך של הגרייטפול דד

הלהקה הכי חדשנית, הכי קהילתית, הכי מתועדת, הכי פסיכדלית והכי אמריקאית שאי פעם הייתה: ממסיבות האסיד של שנות ה-60' ועד להולדת האינטרנט. מסע אל נבכי הפסיכדליה האמריקאית עם הלהקה שהעזה להתנסות בלי לחשוש מהתוצאה. מעריציה המכונים דד-הדס, הפכו לקהילה, ההופעות שלה היו מוקדי עליה לרגל ומונחים כמו "מדיה חברתית" היו חלק ממנה הרבה לפני הולדת האינטרנט.
לקריאה והאזנה נוספת

 עורך ומרצה בסדרת ההרצאות "בלוז על הבר" סדרת הרצאות על מוזיקה שמתקיימת מדי שנה בשלושת הסניפים של האגנס בר (הוד השרון, אבן גבירול, לווינסקי). לתכניה המלאה

תמונות:
מייביס סטייפלס. צילום: flickr מאת: BlumenthalArts
מקינטוש. צילום. rama.