הרצאות

מרצה על מוזיקה ותרבות

מילדי הפרחים אל האינטרנט

כיצד השפיעה תנועת הנגד התרבותית של ילדי הפרחים על התפתחות המחשב האישי ורשת האינטרנט של ימינו? ומה הקשר בין LSD לקוד פתוח? בהרצאה נחזור אל סיפורו של סטיוארט ברנד ודמויות נוספות שחיברו בין הקהילה ההיפית לקהילה המדעית בשנות השישים ואל הקהילות הווירטואליות הראשונות שהיוו מקום מפגש להאקרים, אמנים, עיתונאים ואנשי רוח. 

קצת שמח, קצת עצוב - סיפורו של טים באקלי

מסעו המוזיקלי של טים באקלי נמשך קרוב לעשור עד למותו בגיל 28 בשנת 75. בתקופה הקצרה שפעל הוא חקר עולמות מוזיקליים מגוונים: מפולק ופסיכדליה ועד לג'אז, אוונגרד ו- Fאנק ויצירתו הטוטאלית והלא מתפשרת מלאה במסתורין, בתשוקה, בכאב ובאהבה. סיפורו של אחד מהקולות המיוחדים שצמחו בשנות ה- 60.

האזינו לספיישל טים באקלי ב- 88FM

כשהגוספל פגש את הבלוז: סיפורם של ה- Staple Singers

סיפורה של המשפחה המוזיקלית שהוציאה את הגוספל מהכנסייה וחיברה אותו אל הבלוז והפולק בשנות השישים. בזמן שארצות הברית בערה והתנועה לזכויות האזרח נאבקה נגד חוקי ההפרדה והגזענות כלפי הקהילה האפרו-אמריקאית, הסטיפלס סינגרס ספקו את הפסקול למצעדי המחאה וזרעו תקווה. בהרצאה נתמקד בדמותה של אחות הצעירה במשפחה, הזמרת מייביס סטייפלס שממשיכה ליצור גם בימים אלו ולשתף פעולה עם מוזיקאים צעירים ומוכשרים.

 האזינו לספיישל סטייפל סינגרס ב- 88FM

Grateful_Dead_(1970)

המסע הארוך של הגרייטפול דד

הלהקה הכי חדשנית, הכי קהילתית, הכי מתועדת, הכי פסיכדלית והכי אמריקאית שאי פעם הייתה: ממסיבות האסיד של שנות ה-60' ועד להולדת האינטרנט. מסע אל נבכי הפסיכדליה האמריקאית עם הלהקה שהעזה להתנסות בלי לחשוש מהתוצאה. מעריציה המכונים דד-הדס, הפכו לקהילה, ההופעות שלה היו מוקדי עליה לרגל ומונחים כמו "מדיה חברתית" היו חלק ממנה הרבה לפני הולדת האינטרנט.
לקריאה והאזנה נוספת
 

מלך האסיד של שנות השישים

שנות השישים היו נראות אחרת וודאי נשמעות אחרת ללא אוסלי סטנלי (שכונה: "הדב"). במעבדה בביתו הוא רקח מיליוני טיפות LSD שנודעו באיכותן הגבוהה. הטיפות שלו הגיעו אל האמנים ואל ההמונים שהגיעו לפסטיבל וודסטוק ולמונטריי, שם הוא זכה לתודתו הפומבית של ג'ימי הנדריקס. סטנלי היה איש רב אשכולות, אוטודידקט, ואף חלוץ בתחום הסאונד. הוא תיעד מאות הופעות בחוף המערבי והגה את הרעיון של חומת הסאונד השאפתנית של הגרייטפול דד.

לקריאה נוספת

ההיפי הנצחי - דונובן

הוא בילה עם הביטלס על אדמת הודו ואפילו לימד את לנון כמה שירים. הוא כוכב הפופ הראשון שנעצר על אחזקת מריחואנה (והשוטר ששחרר אותו עוד ביקש חתימה לבתו). הוא הקליט עם כמה מחברי לד זפלין לפני שהם היו לד זפלין. בהרצאה נחזור אל תקופת הזוהר של המוזיקאי הסקוטי דונובן בשנות השישים – עם האלבומים הגדולים וכמה קטעי ארכיון נדירים.

האזינו לספיישל דונובן ב- 88FM

 עורך ומרצה בסדרת ההרצאות "בלוז על הבר" סדרת הרצאות על מוזיקה שמתקיימת מדי שנה בשלושת הסניפים של האגנס בר (הוד השרון, אבן גבירול, לווינסקי). לתכניה המלאה

תמונות:
מייביס סטייפלס. צילום: flickr מאת: BlumenthalArts
מקינטוש. צילום. rama.